Mamy przyjemność zaprezentować jedno z najnowszych urządzeń grzewczych, które nadaje się do ogrzewania domowych pomieszczeń. Kocioł na pellet o mocy 8 kW poradzi sobie z większymi powierzchniami sięgającymi nawet 100 m2wraz z jednoczesnym zadbaniem o ciepłą wodę użytkową. Do spalania maszyna wykorzystuje biopaliwo – granulat o wielkości od 6 do 8 mm, które jest korzystnym, ekologicznym rozwiązaniem. To doskonała alternatywa dla modeli obsługujących węgiel oraz gaz, ponieważ niska emisyjność substancji smolistych połączona z wydajnym spalaniem znacznie wpłynie na ostateczne koszty za energię.
Z kotłem na pellet o mocy 8 kW każde gospodarstwo domowe może liczyć na wysoką wydajność urządzenia, która sięga ponad 90%. Sprzęt posiada niezbędne certyfikaty, bo podczas atestowania uzyskało klasę energetyczną A+ - wszystko dzięki niskiej emisyjności pyłów PM (znacznie poniżej 20 mg/m3), co kwalifikuje się w ramach starania się przez użytkowników o wyższe dofinansowanie na wymianę starego urządzenia grzewczego lub zakupu całkowicie nowego.
Warto też wspomnieć o wyposażeniu kotła na pellet. Urządzenie zawdzięcza wydajną pracę z mocą sięgającą 8 kW dzięki nowoczesnym palnikom, w których biopaliwo ulega procesowi spalania. Za kontrolę stanu opału, jego automatyczne rozpalenie oraz pracę nadmuchowego wentylatora odpowiada sterownik mikroprocesorowy PellPal PID. W razie potrzeby dostępne są również modele wyposażone z kolorowy, dotykowy wyświetlacz LCD, które dedykowane są osobom ceniącym sobie nowoczesne dodatki.
Kocioł na pellet o mocy 8 kW może działać w zarówno zamkniętym układzie ciśnieniowym, jak i otwartym układzie. Trzeba wspomnieć, że do urządzenia można doinstalować wyposażenie w postaci schładzającej, zewnętrznej wężownicy, naczynia przeponowego, zaworu odpowiadającego za bezpieczeństwo termiczne SYR 5067 oraz DBV2. Dobór elementów do kotła o mocy 8 kW będzie zależny od preferowanego sposobu zabezpieczenia układu grzewczego.
Budowa kotła PELLPAL na pellet o mocy 8 kW
Urządzenie grzewcze Pellpal o mocy 8 kW składa się z korpusu wykonanego z atestowanej blachy kotłowej o grubości 5 mm oraz płaszcza wodnego, do którego wykonania użyto tej samej atestowanej stali o tej samej grubości. Kocioł zaprojektowany został z poziomymi kanałami w górnej części urządzenie i miejscem osadzenia palnika pelletowego QPELL w dolnej części urządzenia w drzwiczkach paleniskowych.
Obok kotła tzn. z jego lewej lub prawej strony znajduje się zbiornik na opał, którym jest pellet drzewny. Biopaliwo jakim zasilany jest kocioł PellPal 8 kW znajduje się w koszu wykonanym z blach o grubości 0,8 mm, malowanych proszkowo i łączonych techniką nitowania. Zbiornik na pellet wyposażony jest w 4 nogi, które umożliwiają stabilne i prawidłowe ustawienie kosza z opałem. Standardowa pojemność zbiornika na opał w kotle PellPal 8 kW wynosi 90 kg, objętość 140 litrów co zapewnia bezobsługową pracę urządzenia przez kilka dni.
Do umieszczonego w dolnych drzwiczkach korpusu kotła palnika na pellet QPELL opał dostarczany jest za pomocą podajnika ślimakowego, który pobiera odpowiednią ilość pelletu ze zbiornika i za pomocą rury spiro (pur) zsypuje zadaną dawkę opału do palnika. Rura zsypowa stanowi jednocześnie zabezpieczenie przed cofnięciem się ognia do zbiornika z opałem. Jej specjalna konstrukcja w postaci spiralnie skręconego drutu w oplocie z tworzywa sztucznego zabezpiecza zbiornik przed wstecznym przedostaniem się ognia z palnika.
Pracą kotła steruje mikroprocesorowy regulator pracy kotła PELLPAL PID. Posiada on wstępne nastawy urządzenia przystosowane do zdanej mocy grzewczej konkretnego kotła dobrane w taki sposób aby proces rozpalania a w dalszej części palenia i ogrzewania wody w układzie centralnego ogrzewania przebiegał w sposób wydajny i oszczędny. Sterownik posiada funkcję automatycznego rozpalania pelletu w palniku za pomocą znajdującej się w przestrzeni paleniskowej zapalarki.
Sterownik PELLPAL PID PELLET obsługuje:
- podajnik pelletu
- dmuchawę
- siłownik zaworu mieszającego
- pompę c.o.
- pompę ładującą zasobnik c.w.u.
- zapalarkę automatyczną do pelletu
Sterowanie pracą kotła i algorytm PID
Sterownik steruje niezależnie dwoma procesami tj. regulacją temperatury z płynną modulacją mocy i regulacją procesu spalania. Regulator temperatury PELLPAL PID PELLET posiada funkcję elastycznego spalania, która ogranicza do minimum konieczność kontaktu użytkownika z urządzeniem. Sterownik z algorytmem PID załącza kocioł na taką moc, jaka jest aktualnie potrzebna do utrzymania zadanej temperatury. Kocioł grzeje przez cały czas, nie ma przestojów, nie ma również gwałtownych zmian temperatury w kominie oraz w komorze spalania. Temperatura wody wyjściowej jest stabilna. Regulacja mocy kotła odbywa się z krokiem 1%, czyli minimalna moc kotła to 20% aż do maksymalnej mocy czyli 100%. Jeśli temperatura na kotle jest wyższa od zadanej o 5°C kocioł przechodzi w wygasanie. Z kolei gdy temperatura spadnie 5°C poniżej zadanej temperatury na kotle następuje automatyczne rozpalanie. Sterownik automatycznie dobiera pauzę dawki paliwa i czas pracy podajnika oraz ilość powietrza, użytkownik nastawia parametry wyjściowe w sterowniku!
Zalety i korzyści z zastosowania sterownika PELLPAL PID PELLET:
- ekonomia: oszczędność paliwa
- ekologia: niski poziom pyłów i gazów szkodliwych dla środowiska
- niska temperatura spalin
- dłuższa żywotność wymiennika
Wyposażenie kotła PELLPAL o mocy 8 kW:
- korpus kotła z izolacją
- zbiornik na pellet
- sterownik mikroprocesorowy
- palnik pelletu z zapalarką automatyczną
- podajnik opału, pelletu
Dokumentację na wyposażeniu kotła stanowią:
- instrukcja obsługi i montażu kotła PELLPAL na pellet
- instrukcja obsługi sterownika PELLPAL PID
- świadectwo badań kotła - integralna część instrukcji obsługi kotła
- zaświadczenie badań kotła - j.w.
- deklaracja zgodności kotła - j.w.
- karta produktu kotła - j.w.
- karta wymogów w zakresie ekoprojektu - j.w.
- tabliczka znamionowa kotła - umieszczona na urządzeniu grzewczym
- etykieta energetyczna kotła - j.w.
Dostosowanie kotła PELLPAL do pracy w kotłowni
Mając na uwadze różne warunki lokalowe kotłowni istnieje możliwość wyboru strony postawienia zbiornika na opał. Dodatkowo można zmienić stronę otwierania wszystkich drzwiczek kotła. Możliwość zamiany głównych podzespołów w kotle typu PELLPAL jest niewątpliwie bardzo istotnym atutem, który ułatwia zarówno wygodną obsługę a przede wszystkim montaż kotła do instalacji c.o. i instalacji odprowadzania spalin czyli komina. Kolejność montażu wymienionych podzespołów przedstawiono w dokumentacji DTR kotła.